Nasi Wolontariusze o ŚDM

Czas Światowych Dni Młodzieży był prawdziwym świętem radości i młodości w naszej parafii. Międzylesie wzięło udział w ŚDM w dwojaki sposób: po pierwsze, przeżywało Dni w Diecezjach goszcząc zagranicznych pielgrzymów, a po drugie, młodzi z naszej parafii sami udali się na obchody Wydarzeń Centralnych w Krakowie.
W ramach Dni w Diecezji w dniach 20-25 lipca gościliśmy 60 osób z Hongkongu. Przez comiesięczne spotkania przez rok, w licznej grupie wolontariuszy przygotowywaliśmy ich pobyt. Zajmowaliśmy się planem dnia, punktami modlitewnymi, atrakcjami kulturalno-turystycznymi, zakwaterowaniem, wyżywieniem i wieloma innymi sprawami, potrzebnymi do dobrego przyjęcia pielgrzymów. Dbaliśmy o zorganizowanie budżetu, który pozwoli nam na kupno wszelkich potrzebnych produktów - w listopadzie miał miejsce „Dzień ŚDM” podczas którego rozprowadzaliśmy gadżety ŚDM oraz cegiełki, przygotowane dla nas własnoręcznie przez jedną z parafianek, p. Elę; na wiosnę odbyły się dwie edycje kiermaszu ciast, które cieszyły się ogromną popularnością wśród parafian. Ponadto w ramach naszych przygotowań do ŚDM, w styczniu zorganizowaliśmy ŚDM-owy wieczór uwielbienia, skierowany do całej diecezji, a w kwietniu, na 100 dni przed rozpoczęciem ŚDM imprezę studniówkową.
Zależało nam na tym, żeby pokazać naszym gościom z Hongkongu jak najwięcej tego, co jest dla nas ważne w naszej parafii, w polskim Kościele i w naszym mieście. W trakcie ich pobytu spędzaliśmy czas na terenie naszego kościoła na grach integracyjnych i rozmowach, przeżywaliśmy wspólnie Msze Święte (w języku polskim, chińskim i angielskim), modliliśmy się z Pismem Świętym, a ponadto: zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski i Stare Miasto, uczestniczyliśmy w koncercie na Placu Piłsudskiego a także w diecezjalnym Festiwalu Narodów na Tarchominie. Dzięki współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda byliśmy również z wizytą u chorych dzieci w Szpitalu Pediatrycznym przy ul. Żwirki i Wigury. Na zakończenie Dni w Diecezji, w niedzielne popołudnie, zgromadziliśmy się na parafialnym pikniku na terenie ośrodka w Helenowie. Na spotkaniu z Hongkongijczykami pojawiło się bardzo wielu parafian, atmosfera była wspaniała i wszystkim dopisywał humor. Największą atrakcją okazała się prezentacja przygotowana przez gości z Hongkongu, podczas której mogliśmy podziwiać śpiew, taniec i inne umiejętności naszych gości. Przygotowali dla nas także degustację chińskiej herbaty i chińskiej zupy, naukę pisania po chińsku i grę w chińskie szachy. Został również rozegrany mecz Polska:Hongkong. Wieczór był naprawdę udany!
Wielką serdecznością wykazały się rodziny przyjmujące gości w swoich domach. Zawsze mogliśmy liczyć na ich wsparcie, dobre słowo i uśmiech. Hongkongijczycy nie przestawali mówić o ich gościnności, otwartości i cieple. W poniedziałkowy poranek pożegnaniom i łzom nie było końca.
Spędziliśmy intensywne, ale bardzo radosne dni w polsko-hongkongijskim gronie. Obyśmy mieli więcej tak radosnych dni w naszej parafii!

* * *

Już następnego dnia, wczesnym rankiem, 50 osobowa grupa z Międzylesia wyruszyła do Krakowa. Spędziliśmy tam niezapomniane pięć dni obchodów Światowych Dni Młodzieży. Braliśmy udział w katechezach, konferencjach, koncertach i przede wszystkim - spotkaniach z papieżem. Największym przeżyciem była dla nas piątkowa Droga Krzyżowa - z piękną oprawą przygotowaną przez krakowskich organizatorów oraz z rozważaniami biskupa Grzegorza Rysia. Wzięliśmy też udział w sobotnim czuwaniu w Brzegach oraz niedzielnej Mszy Świętej z papieżem. Franciszek mówił do nas prosto i konkretnie - zachęcał nas do tego, żebyśmy korzystali z naszej młodości i żywiołowości, aby być odważnymi, a także przestrzegał przed tym, żeby nie być „kanapowym” chrześcijaninem, czyli biernym, wygodnym i niepodejmującym wyzwań. Te kilka dni, spędzone w kolorowym i wielotysięcznym gronie młodych chrześcijan z całego świata na długo pozostaną w naszej pamięci. Umocniły naszą wiarę w to, że jest miejsce dla młodego człowieka w Kościele. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i mamy nadzieję, że owoce tego czasu będą obfite!

* * *

Przez cały rok, a szczególnie przez dwa tygodnie Światowych Dni Młodzieży, otrzymaliśmy bardzo wiele wsparcia od międzyleskich parafian. Bardzo dziękujemy ks. proboszczowi za wsparcie finansowe, ks. Łukaszowi, za wspólnie spędzony rok i wytrwałe czuwanie nad naszymi przygotowaniami, ks. Arturowi za nieustające wsparcie, p. Eli za przygotowanie cegiełek, p. Dorocie i p. Januszowi za gościnę i zapewnienie wymarzonych warunków pobytu w Krakowie, p. Bożence, p. Mirkowi i p. Grzegorzowi za nieocenioną i bezcenną pomoc w trakcie pobytu w Krakowie oraz tu, w Międzylesiu, p. Annie za wsparcie i pomoc w księgowości, Sylwii i Wojtkowi za stałą i cierpliwą dyspozycyjność wobec nas i jak zawsze, przepiękną oprawę muzyczną, p. Grzegorzowi za dostarczenie materiałów do wykonania ogrodowych ławek, p. Sławkowi za dobre słowo, szeroki uśmiech i gościnę na terenie parafii, każdemu wolontariuszowi za nieograniczoną dyspozycyjność, zaangażowanie i kreatywność, każdej rodzinie przyjmującej gości za ciepło i gościnność, każdemu parafianinowi, który włączył się w akcje przez nas organizowane.
Lipcowe dni Światowych Dni Młodzieży w Międzylesiu to efekt wspaniałej współpracy nas wszystkich, otwartości serca i chęci wzajemnej pomocy. Dziękujemy za modlitwę w naszej intencji i obiecujemy to samo!

Wolontariusze ŚDM Międzylesie
lipiec 2016

W dziale galeria na naszej stronie zamieszczone są: zdjęcia ze Światowych Dni Młodzieży.